FORUM JP II

 

 

 

FORUM INICJATYW POŚWIĘCONYCH JANOWI PAWŁOWI II

(Hotel Europejski, 20 października 2011 roku, godz. 12.00 – 16.00)

 

 

Od 2005 roku, od chwili, gdy Jan Paweł II na oczach świata odszedł do Domu Ojca, media zadają pytania: Co zostało po papieżu? Gdzie podziała się zgoda między kibicami Wisły i Cracovii, którą fani zawiesili nie dalej jak po tygodniu? Czy ludzie, którzy, wychodząc na ulice, spektakularnie deklarowali przywiązanie do zmarłego Jana Pawła II, dzisiaj wyrzucili go z pamięci? Dlaczego stale przywołuje się „papieskie kremówki”, a zamiast zwracać uwagę na głębie papieskiej myśli, Polacy stawiają pomniki, nadają kolejnym ulicom i budynkom imię papieża?

 

Te pytania, stawiane nie tylko przez media, tworzą rzeczywistość, w której myśl i duszpasterskie przesłanie Jana Pawła II w oczach opinii publicznej, z jednej strony, staje się niewykorzystaną szansą dla kraju. Wiele środowisk ubolewa, że wyobraźnią Polaków żądzą papieskie narty czy serdak, które zostawił po sobie Jan Paweł II, a nie jego dorobek intelektualny. Z drugiej strony wiele oddolnych inicjatyw – często podjętych tylko na gruncie lokalnym – w oczach mediów nie znajduje zainteresowania i niezauważone, rozmywają się.

 

Z tego właśnie powodu zrodził się pomysł „Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II”. Odbywa się ono w Hotelu Europejskim w Warszawie 20 października (czwartek) 2011 roku,               a inicjatorem przedsięwzięcia jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Będzie to spotkanie organizacji           i instytucji, których misja i działalność związana jest z Janem Pawłem II. Celem forum jest wymiana doświadczeń w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa Jana Pawła II oraz integracja ludzi zaangażowanych w działanie papieskich instytucji.

 

Instytucje, jak również zaproszeni goście – hierarchowie kościelni, dziennikarze, artyści, ludzie nauki – wspólnie będą się zastanawiać, w jaki sposób rozwijany jest intelektualny dorobek papieża. Inicjatywa forum sięga jednak dalej. Jego uczestnicy postawią bowiem pytanie, w jakim kierunku w przyszłości spuścizna po papieżu z Polski będzie się rozwijać, a w jakim, niezagospodarowana lub niewłaściwie podjęta, będzie zamierać, nie znajdując zainteresowania odbiorców.

 

W czasie forum, oprócz licznych spotkań i dyskusji, instytucje zaprezentują swoją działalność. Na terenie Hotelu Europejskiego zostaną zaaranżowane stoiska wystawiennicze oraz różnego rodzaju prezentacje konkretnych działań i aktywności.

 

Forum jest także okazją, aby zaprezentować raport dotyczący inicjatyw, jakie są podejmowane        na terenie kraju w trosce o zachowanie i rozwój spuścizny po Janie Pawle II. Z raportu można się m.in. dowiedzieć o blisko trzydziestu instytucjach, które w różny sposób „zajmują się” Ojcem Świętym. Różni je otoczenie, w którym działają, są wśród nich fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządowe, instytucje kościelne. Jedni troszczą się o badania naukowe, inni realizują projekty kulturalne. Wszystkim jednak przyświeca jeden cel – opiekowanie się pamięcią o Janie Pawle II.

 

Tak o swoich instytucjach, którymi zarządzają, a także o inicjatywach, które podjęto po śmierci papieża, opowiadają osoby z Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacji Szlaki Papieskie, Grupy Santo Subito, muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

 

Centrum Myśli Jana Pawła II jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Od 2006 roku prowadzimy działalność wydawniczą, ale organizujemy też koncerty, wystawy, festiwale oraz wspieramy spontaniczną inicjatywę młodych, jaką jest Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, który śpiewał już z Adreą Bocellim – wymienia Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Kolejnym wymiarem działalności Centrum jest działalność edukacyjna. W Centrum odbywają się spotkania zespołów badawczych, skupiające przedstawicieli środowiska naukowego, a także seminaria dla studentów, warsztaty, zajęcia edukacyjne oraz wykłady dla seniorów. W projektach naukowych staramy się wprowadzać innowacyjność. Stworzyliśmy – jak mówią o tym media – „papieskie google”, wyszukiwarkę, dzięki której w łatwy sposób można znaleźć wypowiedzi i teksty papieża na każdy, nawet mało popularny temat, taki jak: podatki, wolontariat, miłość. To wszystko jest możliwe, ponieważ Centrum stało się miejscem spotkania osób zainspirowanych pontyfikatem Jana Pawła II.

 

Szlaki papieskie powstały w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w Nowym Targu „Pilnujcie mi tych szlaków” – wspomina Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie. – Ludzie często nie widzą, że przez ich region przechodził Ojciec Święty jako turysta. Pamiętali go, choćby       z gorczańskich polan, wiedzieli, że tam był, ale nie widzieli w tym wielkiego znaczenia. Z czasem przybrało to inny charakter. Dzisiaj ludzie sami wyszukują miejsc, pragną, aby poprzez pamięć o tym, że Ojciec Święty tędy przechodził, oddać hołd papieżowi. Szlaki są opisywane wyłącznie na podstawie dotyku, to znaczy musimy dotknąć sprawy, aby uznać ją za autentyczną. Dopiero potem na trasach pojawiają się oznaczenia, głównie jako papieskie tablice i mapy.

 

Każdy może być członkiem grupy Santo Subito – zachęca Maciej Trybulec, przewodniczący grupy. – Powstała ona przed sześcioma laty po śmierci Jana Pawła II, w chwilach, gdy żal łączył się z falą dobrych uczuć, a my te uczucia chcieliśmy zatrzymać na dłużej. Spotkania grupy odbywają się regularnie, raz albo dwa razy w miesiącu. Rocznice, związane z Ojcem Świętym, staramy się upamiętnić wydarzeniem artystycznym. Są to spotkania z poezją papieską połączone z projekcją filmu, koncert, sztuka teatralna. Z zebranych pieniędzy początkowo pomagaliśmy dzieciom z domów dziecka, obecnie ufundowaliśmy stypendium „Santo Subito”.

 

Muzeum powstało z inicjatywy kard. Franciszka Macharskiego i ks. dr Edwarda Zachera, ówczesnego proboszcza Wadowic. Muzeum na początku gromadziło oryginalne przedmioty z mieszkania Wojtyłów, stroje, dokumenty – wspomina s. Daniela, opiekun wystawy w muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II – by z czasem zbiory te zaczęły się powiększać, zwłaszcza dzięki podarunkom, jakie wysyłano z Rzymu jeszcze za życia Ojca Świętego. Dotąd stała ekspozycja mieściła się na połowie piętra, zajmując trzy pokoje. Po rozszerzeniu będą to aż cztery piętra, na których przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii pokazane zostaną losy Jana Pawła II.

 

Pomysł powstania muzeum wyszedł od kard. Kazimierza Nycza, który w 2008 roku powołał do życia biuro projektu muzeum, mając na myśli powstanie placówki muzealnej na terenie kompleksu Świątyni Opatrzności Bożej – mówi dr Paweł Skibiński, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. – Muzeum miało być poświęcone dwóm najwybitniejszym hierarchom Kościoła w Polsce: kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II. Muzeum ma być instytucją edukacyjną. Ma przekazywać nowym pokoleniom i młodym ludziom to, co najważniejsze w życiu obu hierarchów się wydarzyło, wartości, do których byli przywiązani, ich dokonania życiowe. To wszystko, co mieli nam do powiedzenia i co pozostaje aktualne także na przyszłość. Muzeum jest miejscem szczególnym, rzadko bowiem przestrzeń muzealna znajduje się tak blisko przestrzeni sakralnej. Choć jest wydzielona, działa niezależnie, to jednak kontekst jest bardzo specyficzny. Muzeum wykorzystywać będzie różnorodne środki ekspresji, od przekazu multimedialnego, poprzez tradycyjne środki scenograficzne, po eksponaty, bez których żaden tego typu ośrodek nie może się obejść.

 

Organizatorem forum jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Współorganizatorzy to: Centrum Jana     Pawła II „Nie lękajcie się”, Instytut Dialogu Międzykulturowego, Instytut Papieża Jana Pawła II, Instytut Jana Pawła II KUL, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Patronat medialny: „Idziemy”, Fronda.pl, „Tygodnik Powszechny”, KAI, „Niedziela”, Duchowy.pl, Deon, „Przewodnik Katolicki”, Opoka, Areopag XXI, Radio Warszawa, „Teologia Polityczna”. Patronat honorowy: Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

 

 

Kontakt

 

Marcin Nowak

Koordynator

tel. 515 069 491

mnowak@centrumjp2.pl

 

Adrian Sinkowski

Rzecznik prasowy

tel. 515 069 489

asinkowski@centrumjp2.pl